Podstawowa diagnostyka krótkowzroczności nie wymaga nawet obecności w szpitale, a bardzo często to lekarz medycyny pracy lub optometrysta w salonie optycznym jest tym, kto jako pierwszy diagnozuje u pacjenta problem z widzeniem. Dla dobrze wyposażonego gabinetu bądź salonu wykrycie krótkowzroczności nie jest trudne, natomiast u osób cierpiących na to schorzenia samo intuicyjne określenie, że coś jest nie tak, przychodzi zdecydowanie później.
Zdolności akomodacyjne oka
Wszystko dlatego, że ludzkie oko jest w stanie przez wiele lat bardzo skutecznie akomodować obraz, czyli dopasowywać się do otoczenia tak, aby jak najlepiej odwzorować rzeczywistość, nawet jeśli budowa oka tego nie ułatwia. Z wiekiem i postępującymi latami naturalne zdolności do akomodacji oka maleją i krótkowzroczność dość szybko zaczyna być problemem.
Wykrywanie krótkowzroczności
Pierwszą oznaką problemów z widzeniem przedmiotów z bliska jest przymrużanie oczu podczas obserwacji rzeczy zlokalizowanych najbliżej. Taki odruch polega na rozluźnieniu mięśni wokół oczu, dzięki czemu oko kompensuje sobie różnice w odległościach rzucanych na siatkówkę oka promieni świetlnych i widzi obraz zdecydowanie ostrzej, niże bez tego specjalnego triku. Oczywiście bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy i dokładne zmierzenie konkretnej wady wzroku, gdyż tylko natychmiastowe dopasowanie odpowiednich soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych jest w stanie przełożyć się na poprawę jakości codziennego życia.